środa, 8 stycznia 2014

Słabość systemu kapitalistycznego

Długie lata funkcjonowania gospodarek kapitalistycznych ujawniły wiele zagrożeń, które wiążą się z konsumpcją społeczeństw w tychże krajach. Jednym z zagrożeń jest przede wszystkim szybko rosnące przyzwyczajenie do bardzo wysokiego poziomu życia. Na kredyt czy za swoje pieniądze, współcześni ludzie przeważnie wydają absolutnie wszystkie swoje środki finansowe na dostatnie życie i w chwili, gdy przychodzi czas emerytury i konieczne staje się ograniczenie swoich przyzwyczajeń i wydatków, pojawiają się problemy. A żadne, nawet najzamożniejsze państwo nie jest w stanie skutecznie zapewnić emerytom czy rencistom funkcjonowania na właściwym poziomie - konieczne staje się więc odpowiednie zadbanie o swoją przyszłość przez samych obywateli. Ci starają się więc przede wszystkim inwestować na różne sposoby. Popularne dzisiaj formy to chociażby lokaty bankowe, które adresowane są szczególnie do klientów mających mniejsze oszczędności i mniej odwagi do ich odważnego lokowania. Lokaty bankowe to umowa zawierana między klientem a bankiem i dlatego jest o wiele bezpieczniejsze niż samodzielne lokowanie oszczędności na giełdzie. Aby społeczeństwo przekonało się do takich mniej pewnych form inwestycji, muszą minąć lata i musi wytworzyć się pewien poziom zrozumienia działania rynków globalnych i giełdy.

Inwestowanie swoich pieniędzy

W nowoczesnych krajach oczywiste jest, że demokratyczne rządy nie nadają się do zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa finansowego na stare lata. Emerytury i renty w wielu państwach będą głodowe a winne temu jest już nie tylko państwo i jego stan, ale także brak gotowości samych obywateli do oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. W USA widać wyraźnie, jak aktywnie obywatele uczestniczą w debiutach giełdowych swoich narodowych spółek, jak chętnie oddają swoim bankom i funduszom inwestycyjnym pieniądze na lokaty. Dzięki temu inwestorzy korporacyjny zyskują niezbędne środki do odpowiedniego stymulowania swojego wzrostu a przez to także stymulują rozwój w całym sektorze gospodarki. Z masowego zainteresowania ludzi inwestowaniem może wynikać tylko wiele dobrego. A najważniejsze niewątpliwie jest to, że posiadanie rozsądnego pakietu lokat i akcji pozwala spokojnie myśleć o przyszłości. Utrzymanie dużego domu czy samochodów kupionych w okresie pracy już na emeryturze bez własnego zabezpieczenia finansowe może być bardzo trudne. Politycy starają się więc zachęcić ludzi do grania na giełdzie czy kupowania lokat, ale akcje te przynoszą różne efekty. Najpierw ludzie muszą poczuć się bezpiecznie i zapewnić podstawowy komfort swojej rodzinie - dopiero później mogą myśleć o odkładaniu na przyszłość.

Odkładanie środków finansowych


Odkładanie pieniędzy na przyszłe lata jest bardzo ważne dla każdego współczesnego człowieka i jest to wynik ostatnich sporych zachwiań na rynkach finansowych. Kryzys międzynarodowy uderzył w wielkie korporacje i całe narody, dochodzi do załamania wielu europejskich gospodarek, ludzie nie tylko tracą pracę czy domy, ale boją się bardzo poważnie o swoją przyszłość, emerytury. Państwa pragnące uratować się przed bankructwem dodatkowo nie sprzyjają oszczędzaniu, podnosząc podatki i koszty ubezpieczeń czy czynszów za nieruchomości. W takich czasach nikt nie myśli o lokatach bankowych a ludzie raczej wycofują całą elektroniczną gotówkę ze swoich kont i zachowują ją w przysłowiowej skarpecie obawiając się upadku nawet banków. A jak pokazują ostatnie przykłady, bankructwo banków nie jest wykluczone. Naturalne jest więc, że w takiej atmosferze strachu mało kto rozważa włożenie pieniędzy na lokatę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz