poniedziałek, 17 listopada 2014

Lokaty bankowe

Stopień nieświadomości wśród szarych ludzi jest przerażający. Niektórzy, nie dość że nie potrafią zaufać instytucjom finansowym, to jeszcze nie wiedzą czym konkretnie są operacje finansowe i dlaczego właściwie działają banki. Można zapytać, skąd ta nieświadomość, wszak w mediach wciąż jesteśmy obsypywani komunikatami informacyjnymi na temat coraz to niższych kredytów i wyższych stóp procentowych, które oferują lokaty bankowe. Otóż, jest pewna kwestia o której, mimo swojej oczywistości wszyscy szybko zapominamy. Telewizja czy radio nie kształci, ale poprzez perswazyjne treści zachęca do kupna towaru, usługi, buduje świadomość, co ma się tak do edukacji, jak szelest skrzydeł motyli w Argentynie do tsunami na Pacyfiku.

Dlatego Internet wraz ze swoją rosnącą popularnością i wg. Polityków obecnością w każdym domu, takie są projekty wielu ugrupowań, powinien odgrywać tę rolę. Dzięki odpowiednim stronom uda się znaleźć informacje na temat tego czym są i do czego służa lokaty bankowe. Stronom takim jak ta, którą właśnie czytasz.

Lokaty bankowe to mówiąc najprościej umowa między klientem, a bankiem. Ten pierwszy zobowiązuje się do pożyczenia odpowiedniej kwoty dla placówki bankowej, w zamian za kwotę, oraz czas oczekiwania dostaje odsetki, które miałyby wynagrodzić wyrzeczenia, które się z tym wiążą. Mnogość ofert lokat jest obecnie tak duża, iż każdy, niezależnie od setek czynników może uzgodnić odpowiednią dla siebie lokatę, która wypracuje atrakcyjne zyski w portfelu.

Na polskim rynku finansowym działa ponad 20 dużych placówek bankowych, a każda oferta różni się w zasadniczy sposób od drugiej. Większość przedsiębiorstw oferuje jednak możliwość negocjacji, dzięki czemu każdy ma możliwość na indywidualne traktowanie i realizację swoich pomysłów. Wiadome jest też to, że ze wzrostem ulokowanej kwoty, wzrasta również stopa procentowa, która zostaje kapitalizowana w terminach i częstotliwościach uzgodnionych w umowie. Jest to zysk zarówno dla placówki, bowiem mają środki pieniężne, którymi mogą operować przez konkretny czas, jak również dla klienta, którego wkład zostanie wynagrodzony w postaci odpowiedniej stawki odsetek.

Mam nadzieję, że udało mi się, uświadomić choć jedną osobę, czym jest lokata bankowa i jak ważne jest, ażeby mieć podstawowe pojęcie z zakresu finansów i bankowości w XXI wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz