czwartek, 12 kwietnia 2018

Najpopularniejsze rodzaje kosztów w umowach kredytowych

Kredytobiorca ma duży wybór pożyczek krótkoterminowych w bankach komercyjnych, a także coraz popularniejszych firmach pożyczkowych. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie rodzaje kosztów i to nie tylko na oprocentowanie nominalne, ale przede wszystkim na segment kosztów pozaodsetkowych. Dzięki temu ocenisz lepiej opłacalność kredytów gotówkowych. Dzięki poniższym wskazówkom zwiększysz potencjał analizowania/porównywania pożyczek krótkoterminowych, pamiętaj że kredyty w bankach są o wiele bardziej bezpieczne niż chwilówki - zobacz je na https://www.niskarata.org.

Co trzeba wiedzieć o oprocentowaniu nominalnym?

Kredyt gotówkowy, czy inne zobowiązani wiąże się zawsze z naliczeniem oprocentowania nominalnego, które stanowi naturalne wynagrodzenie instytucji finansowej za wypłatę dodatkowych środków. Oprocentowanie nominalne jest w krajowych warunkach limitowane, co zapewnia nieco większe bezpieczeństwo kredytobiorcom. Porównywanie oprocentowania nominalnego jest jasne, a większość banków komercyjnych i firm pożyczkowych wykorzystuje po prostu maksymalne widełki. W niektórych kredytach gotówkowych odchodzi się od oprocentowania nominalnego na rzecz poprawienia wartości kosztów pozaodsetkowych charakteryzujących się większą opłacalnością z perspektywy instytucji finansowej. Na oprocentowanie nominalne wpływa szczególnie polityka monetarna nadzorowana w kraju przez Narodowy Bank Polski (NBP). Po ostatnich wiadomościach pochodzących z Rady Polityki Pieniężnej można sądzić, że stopy procentowe nie zostaną zmienione do 2019 roku, a nawet później. Z tego powodu nie musisz się przesadnie martwić o podniesienie oprocentowania w kredytach gotówkowych.

Optymalizacja kosztów pozaodsetkowych w umowach kredytowych

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w segmencie kosztów pozaodsetkowych, gdzie dominują prowizje i ubezpieczenia. Zasada dotycząca naliczania prowizji w umowach o kredyt gotówkowy jest stosunkowo prosta. Jeżeli kredytobiorca wyróżnia się negatywną/średnią zdolnością kredytową otrzyma propozycję wyższej prowizji. Natomiast przy bardzo pozytywnej zdolności kredytowej bank komercyjny obniża automatycznie prowizje i nie wymaga tak drastycznie ubezpieczenia zobowiązania, czy wprowadzania innych majątkowych zabezpieczeń. Praca nad zdolnością kredytową to zatem bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dużego zainteresowania rynkiem kredytowym. Koszty pozaodsetkowe od pewnego czasu też się limituje, ale to dalej najdroższa kategoria przy podpisywaniu umów kredytowych. Porównywanie kredytów gotówkowych pod kątem prowizji, warunków ubezpieczenia, czy naliczania opłat za przelewy jest po prostu obowiązkowe. W ten sposób zmniejszysz wyraźnie koszty obsługi zobowiązania, niezależnie od terminu obowiązywania.
Nie zgadzaj się też zawsze na uruchomienie płatnego rachunku w banku detalicznym, czy na opłaty wyłącznie za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Ubezpieczenia zwyczajowo nie trzeba uruchamiać, ale duży nacisk doradców kredytowych sprawia, że wielu kredytobiorców po prostu nie ma wyjścia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz