poniedziałek, 3 września 2018

Jak dobrze analizować oferty kredytowe?


Analiza oferty kredytów gotówkowych przed podpisaniem umowy jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności dla gospodarstwa domowego. Kredytobiorca, który zbyt pochopnie podejmie decyzję o współpracy z bankiem lub firmą pożyczkową najczęściej naraża się na niecodzienne wydatki, czy nawet na stałe zmiany harmonogramu spłaty i inne negatywne konsekwencje. Jak zatem dobrze analizować oferty kredytowe, aby uniknąć podobnych problemów? W artykule uzyskasz kilka praktycznych informacji, znajdziesz je także na Niska Rata.

Efektywne podejście do analizy ofert kredytów gotówkowych

Dobra analiza ofert kredytowych jest konieczna, aby zabezpieczyć interesy ekonomiczne gospodarstwa domowego. Jeden z podstawowych czynników do rozpatrzenia dotyczy oprocentowania pożyczek gotówkowych. Oprocentowanie kształtuje się w większości banków detalicznych na podstawie marży, a także wskaźnika WIBOR. Na oprocentowanie kredytów gotówkowych wpływa dodatkowo polityka monetarna prowadzona przez Narodowy Bank Polski. Najlepiej zaciągać pożyczki krótkoterminowe w okresie niskich stóp procentowych, a unikać zobowiązań przy wysokich stopach procentowych, chociaż to oczywiście nie zawsze możliwe. Przy kredytach długoterminowych znaczenie stóp procentowych wzrasta i jest często kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zadłużeniu. Oprocentowanie to jedno, ale co z kosztami pozaodsetkowymi, dodatkowymi występującymi w praktycznie wszystkich umowach kredytowych. Podstawowy koszt pozaodsetkowy to prowizja. Prowizja jest wyższa przy niskiej zdolności kredytowej, a niższa, jeżeli gospodarstwo domowe wykazuje bardzo duży potencjał ekonomiczny. Gorzej, jeżeli do kosztów pozaodsetkowych dochodzą opłaty za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, koszty wniesienia zabezpieczeń majątkowych, chociażby przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, a dobrowolne w kredytach gotówkowych i nie dawaj się naciągać na podobne koszty. Ubezpieczenie wykupuj dopiero w momencie, gdy zaciągasz naprawdę spore kwoty. Wysokość oprocentowania, czy nawet kosztów pozaodsetkowych nie jest decydującym czynnikiem dla kredytobiorców. Jednym z najważniejszych punktów jest wysokość rat miesięcznych. Naturalnie im mniejsza rata, tym większy komfort spłaty, mniejsze obciążenie psychiczne, brak wpływu na codzienną konsumpcję. Przy małych ratach dochodzi najczęściej do wydłużenia okresu kredytowania, a to zwiększa całkowite koszty kredytu. Z tego powodu warto przeprowadzić kilka symulacji ekonomicznych, aby określić pożądaną wartość miesięcznych rat. Wysokość rat powinna być podobnym priorytetem, co ilość rat.

Czy liczy się wiarygodność kredytodawcy?

Kredytobiorcy bardzo rzadko skupiają się na monitorowaniu wiarygodności danego kredytodawcy. To często błąd, ponieważ niektóre instytucje finansowe charakteryzują się bardzo negatywną obsługą klienta, czy wręcz nieczytelnymi regulaminami. Firmy pożyczkowe po aktualizacji przepisów związanych z udzielaniem pożyczek gotówkowych często przebijają banki detaliczne w obsłudze wniosków kredytowych. Jeżeli się postarasz odnajdziesz w branży kredytowej inwestorów indywidualnych pożyczających pieniądze na bardzo dobry procent. Pożyczki społecznościowe odchodzą niestety w zapomnienie przez potrzebę rejestracji podmiotów na podobnych portalach. Zmiany weszły od 2018 roku. Czy masz inne wskazówki dotyczące analizy wiarygodności kredytodawcy, ofert kredytowych? Wskazane warunki analizy warto zastosować, ponieważ to znacząco zwiększa komfort regulowania miesięcznych rat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz